podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 55 (1200) z dnia 9.07.2015

Kupno mieszkania od dewelopera a PCC

W związku z tym, że nasz syn niedługo rozpocznie studia, zamierzamy kupić dla niego mieszkanie. Analizujemy różne oferty od deweloperów i z rynku wtórnego. Orientowaliśmy się także u notariuszy, jaka mniej więcej będzie opłata za akt notarialny. Niektórzy notariusze doliczają jednak wysoki podatek od czynności cywilnoprawnych, a inni nie. Z czego to wynika?

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupowania nieruchomości płatny jest według 2% stawki wyliczanej od wartości nieruchomości, a więc jest to znaczny koszt. Podstawą jego zapłaty jest ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626). W przypadku zawierania transakcji w formie aktu notarialnego (a zatem dotyczących nieruchomości) płatnikiem podatku jest notariusz, który pobiera 2% od ustalonej w akcie ceny zakupu, nie ma więc możliwości uniknięcia jego zapłaty. Ustawa o PCC zawiera jednak wykaz czynności, które nie podlegają podatkowi oraz zwolnionych z podatku. W przypadku nabywania mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Takie rozwiązanie jest podatkowo mniej korzystne dla Czytelnika, gdyż stawka tego podatku wynosi obecnie 8%. Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług ma jednak wpływ na PCC. Jak bowiem wynika z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zatem, w przypadku gdy Czytelnicy rozważają nabycie nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, to sprzedaż tych pierwszych opodatkowana będzie VAT, ale zwolniona z PCC, a kupno nieruchomości "z drugiej ręki" wiązać się będzie z koniecznością zapłacenia PCC u notariusza.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60