podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 41 (1916) z dnia 23.05.2022

Pożyczka od WFOŚiGW a wyłączenie od PCC

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę pożyczki z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania inwestycyjnego. Czy z tytułu zawarcia umowy pożyczki z WFOŚiGW spółka powinna odprowadzić PCC?

NIE, o ile pożyczka objęta jest VAT i korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Istotne jest zatem, czy Fundusz (WFOŚiGW), udzielając pożyczki, działa w charakterze podatnika VAT, świadcząc podlegającą VAT usługę, która jest z tego podatku zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931).

Zasadą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.). Aby umowa pożyczki podlegała PCC, muszą być spełnione kryteria terytorialne opodatkowania czynności PCC z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC. W świetle tej regulacji umowa pożyczki podlega PCC m.in., jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot (tu np.: pieniądze) znajduje się na terytorium Polski. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy. Według wskazanych kryteriów pożyczka od WFOŚiGW podlega PCC. Istotne jest zatem, czy jest ona wyłączona od PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Zgodnie z nim PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane VAT, ewentualnie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki. O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku VAT, lecz wyłącznie fakt, że konkretna czynność jest opodatkowana podatkiem VAT lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.

Minister Rozwoju i Finansów w interpretacji z dnia 27 lutego 2017 r., nr PS1.841.8.2017, zmienił interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 14 marca 2014 r., nr IBPB II/1/436-339/13/MZ. Uzasadniając zmianę, Minister Rozwoju i Finansów stwierdził, że błędne jest uzasadnienie w części dotyczącej wyłączenia z opodatkowania PCC umowy pożyczki zawartej przez wnioskodawcę, na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC (tj. czynności cywilnoprawnych w sprawie zdrowia). Wskazał, że umowa pożyczki zawarta przez szpital z WFOŚiGW nie podlega wyłączeniu spod opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC. Zauważył też, że w ustawie o PCC przewidziano również inne sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Minister odniósł się właśnie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC (w brzmieniu z dnia dokonania czynności). Podkreślił, że usługa udzielenia wnioskodawcy pożyczki przez WFOŚiGW stanowi czynność objętą przepisami ustawy o VAT, korzystającą ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Powoduje to, że jest ona jednocześnie wyłączona z opodatkowania PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC.

Także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2017 r., nr 0111-KDIB4.4014.147.2017.2.PB, odwołał się do wyłączenia od PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Dyrektor KIS wskazał, że wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku podał, że Fundusz (WFOŚiGW) zarejestrowany jest jako podatnik VAT zwolniony. Fundusz, udzielając przedmiotowych pożyczek, działa w charakterze podatnika VAT, świadcząc podlegającą VAT usługę, która jest z tego podatku zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Organ uznał zatem, że w takich okolicznościach umowa pożyczki na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC jest wyłączona z opodatkowania PCC.

Natomiast, gdy wnioskodawca wskazał, że z tytułu zawarcia umowy pożyczki z WFOŚiGW żadna ze stron nie jest opodatkowana VAT, Dyrektor KIS uznał, iż pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty PCC z tytułu zawarcia tej umowy oraz do złożenia deklaracji PCC-3 (interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2017 r., nr 0114-KDIP3-2.4014.34.2017.2.LS).

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.