Gazeta Podatkowa nr 63 (2042) z dnia 7.08.2023
Zwrot PCC, gdy podwyższenie kapitału nie zostanie wpisane do KRS
W spółce akcyjnej akcjonariusze podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Notariusz protokołujący uchwałę w tej sprawie pobrał PCC od tej czynności. Z pewnych względów podwyższenia nie udało się sfinalizować i nie zostało wpisane do KRS. W związku z tym akcjonariuszom zwrócone zostaną wniesione wkłady pieniężne. Czy spółka może wystąpić o zwrot zapłaconego PCC?
TAK. Podwyższenie kapitału zakładowego, co do zasady, wiąże się z koniecznością rozliczenia PCC (art. 1 ust. 3 pkt 2, art. 2 pkt 6 lit. c i art. 9 pkt 11 lit. b-d ustawy o PCC - Dz. U. z 2023 r. poz. 170). Stawka PCC wynosi 0,5%. Podstawę stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, minus opłaty dotyczące rejestracji zmian w KRS i ewentualnie koszty wynagrodzenia notariusza (por. art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b i ust. 9 ustawy o PCC). Obowiązek podatkowy w PCC powstaje już z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki akcyjnej (tj. spółki mającej osobowość prawną). Przewiduje tak art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC.
Jeśli podwyższenie kapitału zakładowego nie zostanie zarejestrowane w KRS, spółka może wnioskować o zwrot zapłaconego podatku od tej czynności. Podstawę prawną zwrotu stanowi art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC. Zgodnie z nim PCC podlega zwrotowi w całości, jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie zostanie zarejestrowane, lub w odpowiedniej części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału zakładowego ujawnionego w KRS, jeśli zostanie ono zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale.
PCC nie podlega zwrotowi po upływie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.
Spółka, która uiściła podatek, może zatem złożyć wniosek o jego zwrot, powołując się na wskazany przepis i fakt, że został on pobrany przez notariusza jako płatnika, a podwyższenie nie zostało zarejestrowane w KRS. Do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające zawarte w nim twierdzenia, np. wypis z aktu notarialnego, w którym jest informacja o PCC pobranym przez notariusza oraz dokument z sądu rejestrowego potwierdzający jego niezarejestrowanie lub odpis (wydruk) pełny spółki z KRS.
Wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego, który był właściwy miejscowo w sprawie zapłaty PCC. Wynika tak z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1999 ze zm.).
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|