Gazeta Podatkowa nr 49 (2132) z dnia 17.06.2024
PCC w przypadku aportu nieruchomości zależy od opodatkowania VAT
W naszej spółce z o.o. przeprowadzana będzie procedura podwyższenia kapitału zakładowego. W jej ramach jeden ze wspólników będzie wnosił aportem nieruchomość. Czy od tej czynności trzeba będzie zapłacić PCC?
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 295) stanowi zmianę umowy spółki podlegającą PCC (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC). Od podstawy opodatkowania odlicza się opłatę sądową za wpis do KRS i opłatę za ogłoszenie wpisu w MSiG, ewentualnie także kwotę wynagrodzenia rejenta (z VAT) za sporządzenie aktu notarialnego obejmującego zmianę umowy spółki (art. 6 ust. 9 ustawy o PCC). Stawka PCC od umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5%.
Nie zawsze jednak konieczne jest rozliczenie PCC od aportu. W przypadku aportów wnoszonych do spółek kwalifikowanych na potrzeby PCC jako kapitałowe (w tym m.in. do spółki z o.o.) należy bowiem pamiętać o wyłączeniu od PCC uregulowanym w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC i regulacjach unijnych. O ile przywołane wyłączenie nie dotyczy nieruchomości, o tyle regulacje unijne mają istotne znaczenie w tym przypadku. Dlatego też, gdy przedmiotem aportu jest nieruchomość, skutki jego wniesienia na gruncie PCC zależą od tego, czy czynność wniesienia do spółki takiego aportu będzie objęta opodatkowaniem VAT, tj. czy jest opodatkowana VAT bądź zwolniona z VAT.
Jeśli czynność nie jest objęta VAT, bo np. aport wnosi osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wówczas spółka kapitałowa musi rozliczyć PCC od tej czynności, chyba że zastosowanie będzie miało zwolnienie od PCC. W odniesieniu do umowy spółki zwolnienia od PCC reguluje art. 9 pkt 11 ustawy o PCC. Zwolnienia dotyczą w szczególności podwyższenia kapitału zakładowego spółek kapitałowych w określonych okolicznościach (por. art. 9 pkt 11 lit. b i lit. c ustawy o PCC) czy umowy spółek i ich zmian w przypadku spółek z udziałem publicznym, spełniających kryteria z art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC.
Gdy aport będzie objęty VAT (będzie podlegał temu podatkowi bądź będzie z niego zwolniony), wówczas spółka nie będzie musiała płacić PCC, o ile powoła się na tzw. klauzulę stand still wynikającą z prawa unijnego. Związana jest ona ze zmianami treści art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Regulacja ta dotyczy wyłączenia od PCC czynności cywilnoprawnych objętych VAT. Wyłączenie to nie dotyczy zatem czynności nieobjętych VAT, np. gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo czy jego zorganizowana część (art. 6 ustawy o VAT - Dz. U. z 2024 r. poz. 361). W świetle aktualnego brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wyłączenie od PCC uregulowane w tym przepisie nie ma zastosowania do umowy spółki czy jej zmian. Jednakże w odniesieniu do spółek kapitałowych w rozumieniu przepisów unijnych regulacja taka jest niezgodna z prawem UE. Narusza bowiem wynikającą z niego tzw. klauzulę stand still (por. wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3133/15). Oznacza to, że spółka nie ma konieczności rozliczenia PCC od aportów opodatkowanych/zwolnionych z VAT. Organy podatkowe potwierdzają, że gdy transakcja wniesienia aportu do spółki kapitałowej (m.in. do spółki z o.o.) jest objęta podatkiem VAT (będzie podlegała VAT lub będzie zwolniona z VAT), to czynność ta - w świetle zasady stand still - jest wyłączona z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Pogląd ten potwierdził niedawno Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych z dnia: 7 maja 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.108.2024.3.JKU, czy 2 kwietnia 2024 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.309.2023.4.DR.
W celu skorzystania z klauzuli stand still warto uzyskać interpretację indywidualną we własnej sprawie w zakresie VAT i PCC. W przypadku PCC konieczne jest powołanie się na wskazaną klauzulę.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|