podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1892) z dnia 28.02.2022

Kto musi uregulować PCC w razie zmiany umowy spółki komandytowej?

W spółce komandytowej będą podwyższane wkłady wspólników. Od tej czynności będzie zapłacony PCC. Czy PCC od podwyższenia wkładów w spółce komandytowej ciąży na wspólnikach, czy na spółce?

Na gruncie ustawy o PCC za zmianę umowy przy spółce osobowej (w tym komandytowej) uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111). Podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki. Od tej wartości odejmuje się koszty związane z rejestracją takiej zmiany umowy spółki w KRS oraz wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego zmiany umowy spółki. W trybie tradycyjnym (a nie S24) zmiana umowy spółki komandytowej wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Stawka PCC od umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5%. Od daty wprowadzenia zmian do umowy spółka ma 14 dni na rozliczenie PCC. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy zmiana umowy spółki dokonywana jest w formie aktu notarialnego, wówczas to rejent zobowiązany jest załatwić formalności dotyczące PCC.

Obowiązek podatkowy przy umowie spółki i jej zmianach ciąży na spółce handlowej. Wynika tak z art. 4 pkt 9 ustawy o PCC. Dlatego też ciężar opłacenia PCC spoczywa na spółce jako podatniku. Powinna ona podatek uiścić sama i z własnych środków finansowych. W razie zmiany umowy spółki nie ma problemów praktycznych związanych z rozliczeniem PCC przez spółkę. Spółka bowiem istnieje i ma swój NIP.

Inaczej jest w sytuacji, gdy zawierana jest umowa spółki komandytowej. Samo zawarcie umowy takiej spółki nie wiąże się z powstaniem nowego podmiotu. Konieczny jest do tego bowiem wpis spółki do KRS (art. 109 § 1 K.s.h. - Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.). Po wpisie spółka automatycznie otrzymuje NIP i dopiero wtedy możliwe jest prawidłowe wypełnienie deklaracji PCC-3. Jednak z rozliczeniem PCC nie należy czekać do daty rejestracji w KRS. Co istotne, NSA w wyroku z dnia 6 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2136/15, uznał, że dokonanie czynności cywilnoprawnej w postaci zawarcia umowy spółki komandytowej konstytuuje obowiązek podatkowy w PCC, obciążający osoby zawierające umowę, ponieważ, na podstawie art. 109 § 2 K.s.h., działają one i odpowiadają solidarnie za spółkę po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru. W przypadku zatem spółek osobowych handlowych w świetle ustawy podatnikiem jest spółka, mimo to przy zawarciu umowy spółki komandytowej faktycznie to wspólnicy powinni uiścić podatek (spółka powstanie dopiero z chwilą wpisu do KRS).

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.