podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 81 (1852) z dnia 11.10.2021

Zmiana statusu wspólnika w spółce komandytowej bez PCC

Nasza spółka komandytowa z dniem 1 maja 2021 r. uzyskała status podatnika CIT. W spółce tej komplementariuszem jest spółka z o.o., a komandytariuszami dwie osoby fizyczne. One też są wspólnikami spółki z o.o. będącej komplementariuszem. Wspólnicy planują wprowadzić zmiany do umowy spółki komandytowej polegające na tym, że spółka z o.o. uzyska status komandytariusza, a jej dotychczasowi komandytariusze staną się komplementariuszami. W związku z tymi zmianami wspólnicy nie będą wnosić nowych wkładów do spółki, nie zmieni się też ich udział w zyskach. Czy zmiana umowy spółki komandytowej związana jedynie z modyfikacją statusu wspólników łączy się z koniecznością rozliczenia PCC?

NIE. Umowa spółki oraz jej zmiany podlegają PCC. W przypadku modyfikacji umowy musi być spełniony warunek, że powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (z zastrzeżeniem nieistotnym w omawianych okolicznościach). Co więcej, jako zmianę umowy spółki ustawa o PCC kwalifikuje różne czynności, niekoniecznie powiązane z modyfikacją treści tej umowy. Przy spółce osobowej, a taką na gruncie PCC jest spółka komandytowa, za zmianę umowy spółki uważa się:

  • wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,
  • pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,
  • dopłaty,
  • oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Określa tak art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). Poza tym jako zmianę umowy spółki objętą PCC ustawodawca uznał także czynności związane z transformacją spółki (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC).

Czynności inne niż wymienione, a dokonywane poprzez zmianę umowy spółki, nie podlegają PCC. Dlatego też zmiana umowy spółki komandytowej związana jedynie z modyfikacją statusu wspólników nie łączy się z koniecznością rozliczenia PCC. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.57.2021.7.DR. Wskazał on, że gdy zmiana umowy spółki komandytowej ma na celu jedynie zmianę statusu wspólników, tj. komandytariusza na komplementariusza i odwrotnie oraz nie wiąże się z wniesieniem lub podwyższeniem wkładu wspólników powodującego zwiększenie majątku spółki ani z żadną inną z czynności kwalifikowaną na gruncie ustawy o PCC jako zmiana umowy spółki osobowej, to taka zmiana umowy spółki komandytowej nie podlega opodatkowaniu PCC. Na spółce nie ciąży zatem z tego tytułu obowiązek podatkowy.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.