podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 58 (1829) z dnia 22.07.2021

Zbycie udziału w spółce jawnej może się odbyć bez PCC

Jestem księgową w spółce jawnej. Jeden ze wspólników będzie odpłatnie zbywał swój udział w spółce osobie trzeciej. Nastąpi to w oparciu o umowę odwołującą się do regulacji K.s.h. Nie będzie to umowa sprzedaży. Przyjmuję, że w takim przypadku nie trzeba płacić PCC. Czy stanowisko organów podatkowych zmieniło się w tej kwestii w ostatnim czasie?

NIE. Możliwość i warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika (tzw. udziału spółkowego) reguluje art. 10 K.s.h. Jeśli przesłanki wynikające z tej regulacji są spełnione, pomiędzy zbywcą a nabywcą może być zawarta umowa będąca podstawą zbycia.


Przepisy K.s.h. nie narzucają, w oparciu o jaką umowę ma dojść do zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.


W komentarzach do K.s.h. prezentowany jest m.in. pogląd, że to strony decydują o wyborze czynności prawnej, na mocy której następuje zbycie tego ogółu. Może być to umowa uregulowana przepisami K.c., np. umowa sprzedaży czy darowizny albo inna umowa nienazwana. Według innego stanowiska to nie strony decydują o tym, jaką umowę zawrą, lecz jest to odrębna umowa z art. 10 K.s.h., która nie jest umową uregulowaną przepisami K.c.

Organy podatkowe najczęściej odwołują się do pierwszego poglądu i przyjmują, że w sytuacji gdy strony zawrą umowę zbycia omawianego ogółu, powołując się na art. 10 K.s.h., za określoną kwotę pieniężną, to nie mieści się ona w zamkniętym katalogu czynności objętych PCC. Nie jest zatem czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Na nabywcy nie ciąży więc obowiązek podatkowy w PCC, nie jest on tym samym zobowiązany do składania deklaracji. Stanowisko takie Dyrektor KIS zajął ostatnio w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.58.2021.2.MZ. Podkreślił, że art. 10 K.s.h. razem z odpowiednimi zapisami umowy spółki stanowi niezbędne minimum prawne umożliwiające zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika. W świetle przepisów K.s.h. przeniesienie tego ogółu może zostać przeprowadzone w dowolnej formie prawnej (umowa nazwana, np. umowa sprzedaży lub umowa nienazwana).

Wcześniej pogląd taki Dyrektor KIS prezentował m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia 28 października 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.203.2020.1.PB, z dnia 29 lipca 2020 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.202.2020.1.LM, z dnia 9 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.120.2019.1.MZA).

Należy zaznaczyć, że odmienne stanowisko zaprezentował WSA we Wrocławiu w prawomocnym wyroku z dnia 6 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 143/10. Uznał on, że nabycie udziałów spółkowych może nastąpić odpłatnie, jak i nieodpłatnie. W przypadku odpłatnego nabycia udziałów spółkowych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o sprzedaży. WSA przyjął zatem, że odpłatne nabycie ogółu praw i obowiązków podlega opodatkowaniu PCC. Mimo to, że ostatnio stanowisko organów jest jednolite, a przytoczone orzeczenie zapadło już stosunkowo dawno, to ze względów ostrożnościowych przyjęcie stanowiska o braku konieczności rozliczenia PCC od odpłatnej umowy przeniesienia praw i obowiązków w spółce jawnej warto powiązać z uzyskaniem interpretacji indywidualnej we własnej sprawie.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy strony spiszą umowę sprzedaży i określą swoje obowiązki jako sprzedawcy i kupującego. W takich okolicznościach próba kwalifikowania umowy jako zawartej zgodnie z art. 10 K.s.h. nie odniesie skutku przed organami podatkowymi (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 29 maja 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.64.2019.1.SK). Umowa sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika podlega PCC według stawki 1% wartości rynkowej nabytego udziału spółkowego (zob. art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC - Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.).

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.