podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 28 (1799) z dnia 8.04.2021

Trzeba rozliczyć PCC od pożyczki od wspólnika dla spółki komandytowej

Funkcjonujemy w ramach spółki komandytowej. Jeden ze wspólników będzie udzielał jej pożyczki. Czy w takim przypadku trzeba rozliczyć PCC?

TAK. Pożyczka od wspólnika dla spółki osobowej na gruncie ustawy o PCC jest kwalifikowana jako czynność zmiany umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC, Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). PCC należy wyliczyć według stawki 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PCC). Inaczej jest w spółkach kapitałowych. W ich przypadku pożyczka od wspólnika/akcjonariusza dla spółki z o.o. czy akcyjnej podlega opodatkowaniu PCC jako umowa pożyczki. Przy tym PCC nie trzeba płacić, gdyż do tej czynności może mieć zastosowanie wyłączenie od PCC, jeżeli czynność jest opodatkowana VAT lub jest z tego podatku zwolniona na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Jeśli to wyłączenie nie ma zastosowania, to pożyczka korzysta ze zwolnienia uregulowanego w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC. Przewidziano w nim zwolnienie od PCC dla pożyczek udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

W orzecznictwie NSA początkowo kwestia zaliczenia spółki komandytowej do spółek osobowych lub kapitałowych w rozumieniu regulacji unijnych nie była rozstrzygana jednolicie. Jednak obecnie ugruntowana jest linia orzecznicza, zgodnie z którą spółka komandytowa na potrzeby PCC to spółka osobowa, a kwalifikacja taka jest poprawna w świetle regulacji unijnych (por. np. wyroki NSA z dnia: 18 września 2020 r., sygn. akt II FSK 1068/18, 24 listopada 2020 r., sygn. akt II FSK 2074/18).

Oznacza to, że spółka komandytowa, która otrzyma pożyczkę od wspólnika, zobowiązana będzie rozliczyć PCC według reguł właściwych dla opodatkowania zmiany umowy spółki. Powoduje to, że do tej czynności nie ma zastosowania wyłączenie od PCC dotyczące czynności opodatkowanych/zwolnionych z VAT uregulowane w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Pożyczka od wspólnika dla handlowej spółki osobowej nie korzysta też ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC.

Spółka w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej powinna złożyć deklarację (PCC-3, zob. w części E pole 49, kwadrat nr 4), obliczyć i wpłacić podatek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W przypadku umowy spółki nie ma możliwości złożenia zbiorczej deklaracji PCC. Wyjątek od reguły, że spółka musi sama rozliczyć się z PCC, dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.