podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 58 (1724) z dnia 20.07.2020

Praca wniesiona tytułem wkładu do spółki osobowej bez PCC

Jeden z klientów mojego biura rachunkowego prowadzi działalność w ramach spółki komandytowej. Do spółki ma przystąpić nowy wspólnik. Jego wkładem ma być m.in. świadczona przez niego praca na rzecz spółki. Czy od takiego wkładu trzeba będzie rozliczyć PCC?

NIE. Świadczenie pracy lub usług może być przedmiotem wkładu komandytariusza do spółki komandytowej przy spełnieniu określonych warunków (patrz ramka). W kwestii rozliczenia PCC wskazać należy, że umowa spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z kolei zmiana jest opodatkowana, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (z zastrzeżeniem nieistotnym w omawianych okolicznościach). Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815). Ustawa o PCC do spółek osobowych zalicza m.in. spółkę komandytową. Obecnie zaś w orzecznictwie NSA przeważa pogląd, że spółka komandytowa mogła być uznana przez polskiego ustawodawcę za spółkę osobową. W świetle regulacji ustawy o PCC za zmianę umowy spółki przy spółce osobowej uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC). Przytoczone regulacje ustawy o PCC przesądzają, że nie podlega PCC wniesienie pracy (świadczenia usług) tytułem wkładu w ramach zmiany umowy spółki. Świadczenie pracy przez wspólnika nie jest aktywem w rozumieniu ustawy o rachunkowości, bowiem nie stanowi zasobu majątkowego. Dlatego też, mimo że świadczenie pracy lub usług oznacza dla spółki pewną korzyść ekonomiczną, to nie można takiego wkładu uznać za składnik zwiększający majątek spółki.

Organy podatkowe podzielają pogląd o braku opodatkowania PCC zmiany umowy spółki w zakresie wkładu w postaci pracy wspólnika (por. np. interpretacje indywidualne: Dyrektora IS w Katowicach z dnia 3 marca 2010 r., nr IBPBII/1/436-318/09/MZ, Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 2 maja 2013 r., nr ILPB2/436-26/13-2/MK, czy z dnia 4 października 2012 r., nr ILPB2/436-190/12-2/MK). Ostatnio pogląd ten został poparty w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.62.2020.1.MM. Potwierdził on, że wniesienie do spółki komandytowej wkładu polegającego na świadczeniu pracy przez wspólnika na rzecz spółki nie jest okolicznością powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania w PCC. Dlatego też zmiana umowy spółki, w ramach której przedmiotem wkładu nowych wspólników jest świadczenie pracy na rzecz spółki, nie spowodowała po jej stronie powstania obowiązku podatkowego w PCC.

Wkład w postaci pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki

Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Wspólnik może wnieść wkład pieniężny albo niepieniężny. Reguła ta w pełni odnosi się do komplementariusza. Natomiast gdy wnoszącym wkład ma być komandytariusz, uwzględnić należy także treść art. 107 i art. 108 K.s.h. W świetle art. 107 § 2 K.s.h. zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. Innymi słowy, wniesienie przez komandytariusza tytułem wkładu wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki jest dopuszczalne, o ile wartość innych jego wkładów jest co najmniej równa sumie komandytowej. W sytuacji gdy wkładem komandytariusza do spółki ma być w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki musi określać przedmiot tego świadczenia (aportu), jego wartość oraz osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne (art. 107 § 1 K.s.h.).

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.