podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1660) z dnia 9.12.2019

Aport przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do kapitałowej bez PCC

Opodatkowaniu PCC nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.


CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółka akcyjna w ramach oddziału prowadzi działalność produkcyjną w zakresie m.in. produkcji walcówek aluminiowych, drutów, przewodów. Oddział ten jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką wchodzącą w skład spółki. Spółka prowadzi działalność także w oparciu o inne oddziały. Spółka, celem uporządkowania organizacyjnego swojej działalności, zamierza wydzielić oddziały prowadzące działalność produkcyjno-usługową do oddzielnych spółek, których będzie 100% udziałowcem.

Przeniesienie oddziału nastąpiłoby poprzez wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz ze wszelkimi związanymi z tą częścią aktywami i zobowiązaniami, w tym przypisanymi do oddziału pracownikami, jako wkładu niepieniężnego do spółki celowej (spółki kapitałowej) na objęcie udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym. Spółka celowa, w oparciu o majątek nabyty w ramach aportu, będzie kontynuowała prowadzenie działalności w zakresie zbieżnym z działalnością oddziału prowadzoną dotychczas przez spółkę cywilną.

Zainteresowane spółki (akcyjna i celowa) od organu podatkowego oczekiwały potwierdzenia, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki celowej w związku z planowaną transakcją (aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie podlega opodatkowaniu PCC.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Organ podatkowy uznał stanowisko spółek za prawidłowe. Wskazał, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady, podlega opodatkowaniu PCC. Przy tym takie opodatkowanie nie ma miejsca, jeżeli wiąże się z podziałem spółki i wydzieleniem jej części do innej spółki. Niezależnie od tego, w ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Dyrektor KIS wskazał, że w przepisach dotyczących PCC, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Nie ma też odesłania do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych. Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się definicją "przedsiębiorstwa" z art. 551 Kodeksu cywilnego. Z opisu sprawy wynika, iż oddział, który zostanie wniesiony do spółki celowej, stanowi wydzielony i wyodrębniony w sposób funkcjonalny, organizacyjny i finansowy zespół składników materialnych i niematerialnych, który może samodzielnie funkcjonować jako odrębne i niezależne od spółki przedsiębiorstwo. Stanowi on zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej. W konsekwencji w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC, bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Oznacza to, że planowane wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w formie oddziału) do spółki celowej nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC - będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.

Dyrektor KIS wyjaśnił także, że gdyby czynnością, która ma mieć miejsce, był podział spółki przez wydzielenie (art. 529 K.s.h.) - co nie zostało wprost wskazane w treści wniosku - to czynność taka nie podlega opodatkowaniu PCC, bowiem opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu PCC nie kwalifikują się zatem podziały spółek. Tak więc, czynność podziału spółki przez wydzielenie również nie rodziłaby obowiązku podatkowego w PCC po stronie spółki przejmującej.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.301.2019.2.LM)

 Komentarz redakcji 
Stanowisko organu podatkowego należy podzielić zarówno w kwestii braku PCC w przypadku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej, jak i podziału spółki przez wydzielenie. Zgodnie z regulacjami prawa unijnego za spółkę kapitałową na potrzeby PCC uznaje się spółkę: z o.o., akcyjną, europejską i komandytowo-akcyjną.
 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.