podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019

Kupno auta firmowego od wspólników spółki cywilnej a PCC

Zamierzam kupić samochód osobowy od wspólników spółki cywilnej. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Wspólnicy poinformowali mnie, że spółka jest podatnikiem VAT zwolnionym. Czy w tych okolicznościach będę musiał zapłacić PCC od kupna auta?

NIE. Umowa sprzedaży samochodu osobowego o wartości rynkowej 1.000 zł lub więcej znajdującego się na terytorium RP, co do zasady, podlega PCC. Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 oraz art. 9 pkt 6 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.). Stawka PCC wynosi 2%. Podstawę opodatkowania stanowi zaś wartość rynkowa samochodu.

Przy tym nie podlegają PCC umowy sprzedaży:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od VAT z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkami niedotyczącymi zbycia auta (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4014.14.2017.1.PM, zajmował się określeniem skutków w PCC kupna samochodu osobowego przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Na potwierdzenie tej czynności sprzedawcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej) wystawili rachunek, na którym widniała informacja o podmiotowym zwolnieniu sprzedawcy z podatku od towarów i usług.

Dyrektor KIS uznał, że czynność sprzedaży samochodu na rzecz wnioskodawcy zwolniona była z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o VAT (w związku ze zwolnieniem podmiotowym), to w analizowanej sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC (patrz interpretacja w ramce). Dyrektor KIS podkreślił, że w tych okolicznościach należy mówić o instytucji wyłączenia od opodatkowania PCC (a nie zwolnienia). W efekcie wyłączenia (czy całkowitego zwolnienia) nie trzeba płacić PCC.

Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą korzystającą ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (podmiotowego lub przedmiotowego). Zakup został potwierdzony fakturą (bez naliczonego podatku VAT).

Dyrektor KIS wskazał, że jeżeli zatem w istocie czynność sprzedaży samochodu na rzecz Wnioskodawcy była zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o VAT, to w analizowanej sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. Tym samym, z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży nie wystąpi obowiązek zapłaty PCC.

Z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 10 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.251.2018.2.MZA

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.