podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019

Brak obowiązku w PCC w sprawach gospodarki nieruchomościami

W przypadku gdy czynność cywilnoprawna dokonana jest w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami, nie zachodzi obowiązek podatkowy w PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawczyni jako pracownik instytutu państwowego postanowiła dokonać wykupu lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku będącym przedmiotem współwłasności instytutu państwowego, posadowionym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego nabywając od tego instytutu własność wynajmowanego przez nią dotychczas lokalu. Na etapie sporządzenia aktu notarialnego notariusz pobrał od wnioskodawczyni podatek od czynności cywilnoprawnych według 2% stawki, a następnie uiścił podatek do właściwego urzędu skarbowego. Wnioskodawczyni posiadała prawo pierwokupu tego lokalu na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, natomiast podstawą wykupu lokalu od instytutu państwowego była ustawa o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych (...).

Po zawarciu transakcji wnioskodawczyni uznała, że PCC został od niej pobrany przez notariusza nienależnie, bowiem według niej transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC. Zatem już po dokonaniu transakcji wnioskodawczyni wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej. Jej zdaniem w wyniku zawarcia przez nią umowy nie zachodził obowiązek podatkowy w PCC, czynność ta została bowiem dokonana w sprawach z zakresu gospodarki nieruchomościami, a więc na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC czynność taka nie podlega opodatkowaniu.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. O ile bowiem niewątpliwie umowa sprzedaży nieruchomości należy do katalogu czynności podlegających generalnie opodatkowaniu PCC, to trzeba wziąć pod uwagę przepisy zawierające wyjątki od tej zasady. Wnioskodawczyni w swoim wniosku powołała się na art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC jako podstawę do uznania, iż nie zachodzi wobec niej obowiązek podatkowy. Przepis ten odnosi się do czynności cywilnoprawnych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Podstawą nabycia przez wnioskodawczynię lokalu były przepisy ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych (...), które regulują m.in., kto jest uprawniony do nabycia takiego lokalu oraz preferencje w zakresie cen takiego mieszkania. Jednak ogólne określenie cen takiej nieruchomości mieszkalnej odbywa się na zasadach wskazanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta w art. 2 nie narusza innych ustaw w zakresie gospodarki nieruchomościami, nie ma zatem podstaw do ograniczenia stosowania art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC jedynie do czynności znajdujących materialnoprawną podstawę w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Tak więc omawiana czynność nie powodowała powstania obowiązku w PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.190.2018.2.MZ)

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.