podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018

PCC od umowy zamiany nieruchomości

W przypadku umowy zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na budynek mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości gruntowej, dokonywanej przez osoby należące do pierwszej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, zastosowanie znajdzie zwolnienie z PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Strony będące rodzeństwem zamierzają zawrzeć umowę zamiany udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z tym budynkiem w zamian za spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W związku z planowanym przedsięwzięciem wnioskodawczyni wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania umowy zamiany podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jej zdaniem taka umowa zawarta pomiędzy rodzeństwem jest całkowicie zwolniona z PCC na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Co prawda przedmiotem umowy zamiany, oprócz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i budynku, jest udział w nieruchomości gruntowej, a przepis ustawy odnosi się do budynków i ich części, to zdaniem wnioskodawczyni przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacji wskazanej we wniosku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji uznał stanowisko wnioskodawczyni za błędne wskazując, że umowa zamiany będzie podlegać zwolnieniu z PCC tylko w zakresie zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na budynek mieszkalny. Umowa zamiany w części dotyczącej udziału w nieruchomości gruntowej podlegać będzie opodatkowaniu PCC, gdyż brak jest przesłanek do zastosowania zwolnienia podatkowego w tej części.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Szef KAS z urzędu dokonał zmiany interpretacji Dyrektora KIS, gdyż stwierdził jej nieprawidłowość. Uznał on, że umowa zamiany rzeczy i praw majątkowych należy do grupy umów podlegających, co do zasady, opodatkowaniu PCC. W przypadku wystąpienia obowiązku podatkowego podstawę opodatkowania stanowi różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali lub wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

Z treści ustawy wynikają także sytuacje, w których zachodzi zwolnienie konkretnej czynności lub grupy czynności z PCC. W odniesieniu do umowy zamiany podstawą takiego zwolnienia może być art. 9 pkt 5 ustawy. Przepis ten uzależnia zwolnienie z podatku od spełnienia się zawartych w nim trzech przesłanek. Konieczne jest bowiem zawarcie umowy zamiany, drugi warunek dotyczy jej dokonania przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Ponadto przedmiotem umowy zamiany musi być: budynek mieszkalny lub jego część albo lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, czy też wynikające z przepisów Prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Umowa, której dotyczy wniosek o wydanie interpretacji, jest umową zamiany, ma ona zostać zawarta między rodzeństwem, zatem, aby zastosować zwolnienie, konieczne jest spełnienie przesłanki dotyczącej przedmiotu umowy zamiany. Warunek ten jest spełniony, albowiem przenosząc własność gruntu dochodzi jednocześnie do przeniesienia własności posadowionego na niej budynku, gdyż budynek jest częścią składową nieruchomości gruntowej. Natomiast z art. 47 ust. 1 Kodeksu cywilnego wynika, że budynek jako część składowa gruntu nie może być odrębnym przedmiotem własności. Zatem, pomimo że zwolnienie z PCC przy zamianie nie odnosi się wprost do zamiany gruntu, to czynność wskazana we wniosku o wydanie interpretacji korzysta ze zwolnienia zarówno w odniesieniu do budynku, jak i gruntu, na którym ten budynek jest posadowiony.

(interpretacja indywidualna Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 października 2018 r., nr DPP10.841.13.2018)

 Komentarz redakcji 
Zwolnienia podatkowe mają charakter wyjątkowy. Warunkiem ich zastosowania jest spełnienie wszystkich przesłanek niezbędnych do zwolnienia. Trzeba także pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco. Szef KAS nie ograniczył się jednak do wykładni literalnej i dosłownego brzmienia przepisu. Odwołał się także do uchwały NSA z dnia 14 marca 2011 r., sygn. akt II FPS 8/10, podjętej w składzie 7-osobowym, zgodnie z którą: "W procesie wykładni prawa interpretatorowi nie wolno całkowicie ignorować wykładni systemowej lub funkcjonalnej poprzez ograniczenie się wyłącznie do wykładni językowej pojedynczego przepisu".
 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

styczeń 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.