podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 87 (1544) z dnia 29.10.2018

Umowa kredytu hipotecznego na zakup mieszkania bez PCC

Przy umowie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości nie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa kredytu hipotecznego nie jest bowiem tożsama z umową pożyczki i nie podlega opodatkowaniu PCC.

O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca wraz z żoną zamierza kupić od dewelopera mieszkanie. Aby sfinansować inwestycję, wnioskodawca zamierza zawrzeć z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Jednak, aby zwiększyć wiarygodność kredytową wnioskodawcy i jego małżonki, kredytodawcą będzie również wuj wnioskodawcy. Nieruchomość ma zostać nabyta w formie aktu notarialnego i sfinansowana z udzielonego kredytu, a właścicielami nieruchomości mają być jedynie małżonkowie. W małżeństwie wnioskodawcy panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonkowie zamierzają spłacać kredyt samodzielnie bez udziału wuja, a spłata zobowiązania kredytowego wobec banku stanowić będzie zwolnienie nabywców nieruchomości z własnego długu. Wkład własny przeznaczony na zakup nieruchomości pochodzi z majątku wspólnego wnioskodawcy i jego żony.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie PCC od umowy kredytu hipotecznego w stosunku do któregokolwiek z kredytobiorców. Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy w PCC nie wystąpi w stosunku do żadnej z osób zaciągających zobowiązanie kredytowe. Wskazał, że treść art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która określa zakres opodatkowania, nie odnosi się do umowy kredytu, a zatem mając na uwadze treść art. 217 Konstytucji RP nie można żądać zapłaty podatku od czynności, które nie zostały uregulowane w ustawie. Wnioskodawca powołał się również na interpretacje indywidualne dla poparcia swojego stanowiska.

ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości nie będzie podlegać PCC. Organ wskazał, iż czynności podlegające opodatkowaniu zawarte zostały w katalogu ustawowym określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC. Należą do nich: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC ma charakter enumeratywny. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają jedynie czynności wymienione w tym katalogu, a nawet jeżeli inna czynność wywołuje podobne skutki do czynności należących do przedmiotu opodatkowania, to nie podlega ona podatkowi. Przy czym pomimo obowiązywania zasady swobody umów, o uznaniu danej umowy za podlegającą opodatkowaniu decyduje jej treść, a nie jedynie nazwa umowy.

Zaciągnięcie kredytu przez wnioskodawcę, jak i zaciągnięcie kredytu przez współkredytobiorców, nie należy do kategorii czynności opodatkowanych PCC, dlatego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi obowiązek podatkowy w PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.231.2018.2.MCZ)

 Komentarz redakcji 

Pomimo że do czynności podlegających opodatkowaniu PCC należy umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, jak również jej zmiany, to skutku takiego nie wywiera umowa kredytu. Zarówno umowa pożyczki, jak i umowa kredytu to umowy nazwane. Pierwsza z nich uregulowana jest w przepisach Kodeksu cywilnego, natomiast umowa kredytu została uregulowana w przepisach ustawy - Prawo bankowe. Umowy te różnią się od siebie, nie można zatem utożsamiać ich ze sobą, czy traktować ich zamiennie.

Należy jednak pamiętać, że o ile zawarcie umowy kredytu nie wywołuje skutków w zakresie opodatkowania PCC, to jeżeli wiąże się on z ustanowieniem hipoteki, czynność taka podlegać będzie opodatkowaniu (na podstawie art. 1 ust. 1 lit. h ustawy o PCC). W razie ustanowienia hipoteki obowiązek podatkowy ciąży na kredytobiorcy, jako składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki, a stawka podatku wynosi 19 zł w przypadku wierzytelności o wysokości nieustalonej i 0,1% kwoty zabezpieczonej wierzytelności, w przypadku zabezpieczenia wierzytelności istniejących.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.