podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018

Kupno i sprawdzenie pojazdu za granicą nie zwalnia z PCC

Umowa sprzedaży samochodu osobowego zawarta pomiędzy dwoma obywatelami polskimi podczas krótkotrwałego pobytu za granicą nie zwalnia kupującego z obowiązku podatkowego w zakresie PCC. Również fakt dokonania sprawdzenia samochodu za granicą, czy jego przeglądu technicznego, nie wyłącza konieczności zapłaty PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca, będący obywatelem polskim, zamierzał nabyć samochód osobowy po jego uprzednim sprawdzeniu przez znajomego mechanika. Z uwagi na fakt, że strony umówiły się na niedzielę, sprawdzenia pojazdu mógł dokonać jedynie znajomy mechanik kupującego, który na stałe mieszka w Niemczech. Strony umówiły się na spotkanie przed warsztatem tego mechanika, a po sprawdzeniu przez niego stanu technicznego samochodu zawarły pisemną umowę sprzedaży i kupujący zapłacił sprzedającej cenę w wysokości 35.000 zł. Następnie zarówno kupujący, jak i sprzedająca wrócili do Polski. Samochód będący przedmiotem umowy był zarejestrowany w Polsce. Wnioskodawca poza zdjęciem znaku drogowego wykonanym w Niemczech nie przedłożył żadnych materialnych dowodów zakupu pojazdu na terytorium Niemiec.

Wnioskodawca z tytułu zawarcia umowy zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych, jednak wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie. Jego zdaniem podatek nie jest należny, bowiem w chwili sprzedaży pojazd znajdował się poza terytorium Polski, a ponadto czynność cywilnoprawna została dokonana za granicą.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Sprzedaż rzeczy ruchomych jest czynnością podlegającą, co do zasady, opodatkowaniu PCC, jest ona bowiem wymieniona w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w PCC z tytułu zawarcia umowy zachodzi, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 1 ust. 4 ustawy. Przedmiotem umowy muszą być rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP lub rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na jej terytorium. Chociaż wszystkie czynności dotyczące umowy sprzedaży zostały dokonane na terenie Niemiec, w tym także umowa została zawarta na terenie Niemiec, nie wyłącza to obowiązku podatkowego. Nie tylko bowiem pojazd będący przedmiotem umowy był zarejestrowany w Polsce, ale zarówno kupujący, jak i sprzedająca zamieszkują na terenie Polski i są obywatelami tego kraju. Ponadto pojazd był wykorzystywany generalnie na terenie Polski. Pomimo zatem, że transakcja została dokonana w chwili gdy pojazd znajdował się tymczasowo za granicą, to o jego miejscu położenia nie może decydować jego chwilowe przemieszczenie, czy też dokonanie jednorazowej czynności polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu za granicą.

Samochód jako urządzenie mobilne nie powinien być zatem na potrzeby PCC kwalifikowany według miejsca jego położenia w dokładnym momencie zawarcia transakcji.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 marca 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.60.2018.1.MD)

 Komentarz redakcji 

Przywołana interpretacja indywidualna ma bardzo doniosły charakter, bowiem z uwagi na fakt, że stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży samochodu wynosi 2% od jego wartości, wielu potencjalnych podatników podejmowało działania w celu uniknięcia obowiązku jego zapłaty. W przypadku PCC to podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji i zapłaty podatku, czyniąc to bez wezwania ze strony organu.

Należy wskazać, iż przedmiotowa interpretacja będzie prawdopodobnie stanowiła swojego rodzaju pierwowzór dla podobnych spraw w przyszłości, zwłaszcza że została ona wydana już po zmianie struktury administracji podatkowej. Wcześniejsze interpretacje wydawane w zbliżonych stanach faktycznych i dotyczące np. zawarcia umowy sprzedaży podczas jazdy próbnej za granicą nie były jednolite. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2016 r., nr IPBP-2-1/4514-112/16/DP, uznał, że jeżeli jazda próbna była wykonywana za granicą, a w jej trakcie doszło do zawarcia umowy sprzedaży, nie ma podstaw do zapłaty PCC. Omawiana interpretacja rozwiewa jednak wątpliwości w zakresie wycieczek Polaków za granicę w celu podpisania umowy sprzedaży samochodu.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.