podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 85 (1439) z dnia 23.10.2017

Umowa leasingu przedsiębiorstwa a PCC

Umowa leasingu przedsiębiorstwa, na podstawie której przedsiębiorstwo zostało udostępnione do używania innemu podmiotowi w zamian za comiesięczną spłatę rat leasingowych, których suma odpowiada co najmniej wartości przedsiębiorstwa wraz z jego środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi, nie podlega opodatkowaniu PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca jest spółką z o.o., która w związku z rozwojem działalności zamierza przejąć do używania przedsiębiorstwo prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy czym ma się to odbyć na podstawie umowy leasingu przedsiębiorstwa zawartej na czas określony. Suma opłat z tytułu umowy leasingu pomniejszona o podatek VAT odpowiadać ma co najmniej wartości rynkowej przedsiębiorstwa, w tym m.in. wartości rynkowej środków trwałych oraz części odsetkowej. W wyniku zapłaty przez wnioskodawcę wszystkich rat leasingowych stanie się on właścicielem leasingowanego przedsiębiorstwa, przy czym umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty rat. Leasing miałby objąć niemal wszystkie składniki majątku dotychczasowego przedsiębiorstwa, w tym wchodzące w jego skład środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.

Umowa przewiduje również możliwość przejęcia na własność z chwilą jej podpisania aktywów obrotowych, w tym materiałów, towarów handlowych czy zapasów, przy czym cena za te składniki przedsiębiorstwa uiszczana będzie w formie rat leasingowych.

Wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania umowy leasingu przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem umowa nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, gdyż nie stanowi ona żadnej z umów opodatkowanych tym podatkiem.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie opodatkowania umowy PCC. Podatkowi temu podlegają jedynie czynności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zmiany tych umów jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Podatek stosuje się także w przypadku orzeczeń sądów i sądów polubownych, gdy wywołują takie same skutki prawne. Nie ma zatem podstaw do opodatkowania PCC innych umów niż wymienione w przywołanym przepisie. O kwalifikacji danego stosunku prawnego nie decyduje jednak jego nazwa, lecz treść i elementy przedmiotowo istotne. Opodatkowaniu nie podlegają także czynności cywilnoprawne inne niż wymienione w katalogu ustawowym, jeżeli wywołują takie same lub podobne skutki jak czynności, od których należny jest PCC.

Umowa leasingu jest umową nazwaną uregulowaną w Kodeksie cywilnym. W odróżnieniu od umowy sprzedaży, celem umowy leasingu jest oddanie przedmiotu umowy do używania w zamian za wynagrodzenie. Dopuszcza ona także możliwość wcześniejszego wykupu. Zatem umowa leasingu jako niewymieniona w katalogu ustawowym, nie podlega PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 września 2017 r., nr 0111.KDIB4.4014.246.2017.2.ASZ)

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.