podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 75 (1325) z dnia 19.09.2016

PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

W przypadku nabywania zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nabywca zobowiązany jest do uiszczenia PCC. W tym celu powinien wyodrębnić wartości rzeczy i praw majątkowych, do których zastosowanie mają różne stawki PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej. Przedsiębiorca zawarł ze spółką z o.o. będącą wnioskodawcą umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zarówno przedsiębiorca, jak i spółka są czynnymi podatnikami VAT. W ramach transakcji spółka nabyła składniki materialne i niematerialne, zapasy, stała się także stroną umów zawartych dotychczas na przedsiębiorcę, w tym także umów o pracę. Transakcją sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie była natomiast objęta inna część przedsiębiorstwa i aktywów przedsiębiorcy.

Wolą stron umowy było dokonanie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa precyzyjnie wskazanej w umowie. Składały się na nią: zapasy towarów sklepów 1 i 2, w tym także zapasy znajdujące się w magazynie, oraz wszystkie prawa dotyczące wymienionych aktywów rzeczowych, wyposażenie sklepu 1 i 2, prawo dostępu do najmu pomieszczeń sklepu 1 i 2, a także aktywa niematerialne, w tym wartość firmy. Przedmiotem transakcji nie były jednak środki trwałe wykorzystywane w pozostałej działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiąca przedmiot transakcji była wydzielona finansowo, gdyż możliwe było, i faktycznie dokonywane było, identyfikowanie i przyporządkowanie jej przychodów, kosztów, aktywów i pasywów związanych z działalnością objętą umową dla celów rachunkowych, czy analizy finansowej sprzedającego. Nabyta przez spółkę zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wykorzystywana przez spółkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. W związku z tym spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie opodatkowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych. We wniosku spółka wskazała, iż jej zdaniem przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu PCC, a stawka podatku wynosi 1%.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarty jest zamknięty katalog czynności opodatkowanych PCC, do których należy umowa sprzedaży. Ustawa zawiera jednak także wyjątki, precyzujące kiedy czynności mieszczące się w katalogu nie podlegają opodatkowaniu PCC. Jednym z nich jest art. 2 pkt 4 ustawy wskazujący, że opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany: opodatkowane podatkiem VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z podatku VAT z zachowaniem wyjątków wskazanych w tym przepisie. Czynność opisana we wniosku nie korzysta jednak z tego wyłączenia i podlega opodatkowaniu PCC.

Ustawa o PCC nie zawiera definicji przedsiębiorstwa i w tym zakresie należy posłużyć się definicją zawartą w art. 551 K.c. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo lub jego części obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład. Natomiast, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC, podatek pobiera się według stawki najwyższej, liczonej od łącznej wartości rzeczy lub praw majątkowych, jeżeli podatnik nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki. Z uwagi na fakt, że w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą prawa majątkowe oraz rzeczy, stawka PCC powinna zostać ustalona dla poszczególnych składników wchodzących w jego skład na zasadach określonych w art. 7 ust. 3 ustawy o PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 lipca 2016 r., nr IPPB2/4514-272/16-4/MZ)

 Komentarz redakcji 
Pomimo że oba podmioty umowy są podatnikami podatku VAT, czynność nie podlega wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, co potwierdza także interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lipca 2016 r., nr IPPP1/4512-414/16-4/RK. Jednak w przypadku gdy przedmiotem opodatkowania jest przedsiębiorstwo lub jego wyodrębniony składnik, podatnik powinien wyodrębnić wartość poszczególnych składników majątkowych i na tej podstawie wyliczyć należne PCC. W przeciwnym razie zastosowanie znajdzie sankcja z art. 7 ust. 3 ustawy.
 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.