podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 46 (1712) z dnia 8.06.2020

Zwrotne przeniesienie prawa własności bez PCC

Rozwiązanie umowy sprzedaży oraz zwrotne przeniesienie prawa własności, prowadzące do przywrócenia stanu prawnego sprzed zawarcia umowy sprzedaży, nie podlega opodatkowaniu PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnicy (zbywcy) zawarli w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnego dnia po sprzedaży nabywcy poinformowali podatników o braku możliwości zapłaty umówionej ceny sprzedaży z uwagi na brak środków finansowych. Po upływie umownego terminu zapłaty podatnicy wezwali nabywców do zapłaty ceny sprzedaży. Nabywcy ponownie wskazali na brak możliwości zapłaty. W związku z tym strony niezwłocznie podpisały w formie aktu notarialnego umowę rozwiązującą poprzednio zawartą umowę sprzedaży oraz przenoszącą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z powrotem na podatników.

W zaistniałych okolicznościach podatnicy zwrócili się do organu podatkowego z pytaniem, czy powinni zapłacić PCC w związku z umową rozwiązującą umowę sprzedaży oraz przeniesieniem prawa własności z powrotem na podatników. Ich zdaniem obowiązek podatkowy nie powstał.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Organ podatkowy uznał stanowisko podatników za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, określający zakres przedmiotowy ustawy, zawiera zamknięty katalog czynności, których dokonanie powoduje konieczność zapłaty podatku. Wobec tego, jeżeli dana czynność nie została wymieniona w ustawowym katalogu, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, nawet jeżeli wywołuje skutki gospodarcze takie same lub podobne do tych, które zostały w tym katalogu wymienione. Jednak o zakwalifikowaniu danej umowy do umów podlegających PCC nie decyduje nazwa, ale treść umowy.

Podatnicy zbyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na podstawie umowy sprzedaży. Wobec braku zapłaty ustalonej ceny przez nabywców, podatnicy zawarli z nabywcami umowę rozwiązującą poprzednią umowę sprzedaży i przenoszącą prawo własności z powrotem na podatników w takich samych udziałach, jak przed zbyciem.

Zgodnie z art. 3531K.c. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W myśl art. 77 § 3 K.c., jeżeli umowa została zawarta w formie szczególnej (innej niż forma pisemna, dokumentowa albo elektroniczna), jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.

Rozwiązanie umowy sprzedaży oraz zwrotne przeniesienie prawa własności, prowadzące do przywrócenia stanu prawnego sprzed dokonania umowy sprzedaży, nie przybiera żadnej z form wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, a zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.45.2020.4.BD)

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.