podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (1705) z dnia 14.05.2020

Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa a PCC

Wspólnicy spółki cywilnej chcą doprowadzić do nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). W spółce nie ma środków na ich zakup. Dlatego też rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy, że wspólnicy kupią ZCP, a następnie wniosą go do spółki aportem. Drugi, że najpierw wniosą gotówkę jako wkład pieniężny, a następnie kupią ZCP. Jakie konsekwencje w PCC niosą te rozwiązania?

Przedstawione czynności rodzą określone skutki w PCC. W pierwszym przypadku kupujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej ZCP) muszą rozliczyć PCC od umowy sprzedaży (według stawki 2% i 1%, pod warunkiem wyodrębnienia składników przedsiębiorstwa podlegających różnym stawkom od wartości rynkowej ZCP), a następnie od wniesienia wkładu (według stawki 0,5% od wartości określonej przez wspólników). W drugim scenariuszu najpierw trzeba rozliczyć PCC od wniesienia wkładu pieniężnego (według stawki 0,5%), a następnie od umowy sprzedaży, tj. nabycia przez wspólników ZCP od zbywcy (2% i 1% pod warunkiem wcześniej wskazanym od wartości rynkowej ZCP).

Wniesienie wkładu pieniężnego aportem ZCP do istniejącej spółki cywilnej na gruncie ustawy o PCC będzie stanowić czynność zmiany umowy spółki. PCC podlega bowiem umowa spółki i jej zmiany, w tym m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki. Wynika tak z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815). Wniesienie pieniędzy czy ZCP przez dotychczasowych wspólników stanowić będzie podwyższenie ich wkładu powodujące zwiększenie majątku spółki, a ściślej wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej. W przypadku aportu ZCP do spółki cywilnej podkreślić należy, że aport taki nie jest wyłączony od PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ani art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC. Pierwsze wyłączenie dotyczy czynności opodatkowanych/zwolnionych z VAT z wyłączeniem czynności umowy spółki i jej zmiany, a poza tym aport przedsiębiorstwa czy ZCP jest poza zakresem ustawy o VAT. Drugie ze wskazanych wyłączeń dotyczy aportu przedsiębiorstwa/ZCP spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej, nie ma zatem zastosowania w omawianych okolicznościach.

PCC od umowy spółki i jej zmiany wynosi 0,5% od wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej będzie ciążyć solidarnie na wspólnikach (art. 4 pkt 9 i art. 5 ustawy o PCC). Wspólnicy spółki cywilnej zobowiązani są po dokonaniu każdej czynności stanowiącej zmianę umowy spółki opodatkowaną PCC, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie PCC (tj. PCC-3 z załącznikiem PCC-3/A) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wyjątek od tej reguły w przypadku umowy spółki dotyczy jedynie sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego (art. 10 ustawy o PCC). Notariusz nie rozlicza PCC, gdy czynność dokonywana jest w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Trzeba też podkreślić, że aport przedsiębiorstwa do spółki cywilnej opodatkowany jest PCC na innych zasadach niż jego sprzedaż. W tym drugim przypadku zastosowanie mogą mieć dwie stawki podatku (2% i 1%), stąd dla celów rozliczenia PCC według niższej stawki w umowie sprzedaży wyodrębnia się składniki przedsiębiorstwa, do których mają zastosowanie różne stawki. Poza tym ustalając podstawę opodatkowania, należy uwzględnić wartość rynkową przedmiotu sprzedaży. Przy sprzedaży podatnikiem jest kupujący. Natomiast podstawę opodatkowania PCC przy czynności zmiany umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Chodzi tu o wartość wkładu/-ów zadeklarowaną przez wspólników w umowie spółki (aneksie do niej). Określając podstawę opodatkowania przy umowie spółki i jej zmianach, ustawodawca nie odwołał się bowiem do wartości rynkowej. Stanowisko to jest podzielane przez organy podatkowe (por. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 18 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.81.2019.1.BG).

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.