Gazeta Podatkowa nr 2 (1668) z dnia 7.01.2020
Pozostawienie nadwyżki zysku nad wypłaconymi zaliczkami w spółce jawnej a PCC
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Wszyscy wspólnicy spółki pobierają co miesiąc zaliczki na poczet zysku. Ze wstępnych naszych wyliczeń wynika, że spółka wypracowała w 2019 r. zysk w większej wysokości niż kwota pobrana przez wspólników. Nadwyżkę zysku chcemy pozostawić w spółce na finansowanie bieżącej działalności. Czy od pozostawionej nadwyżki należy zapłacić PCC?
Jeśli nadwyżka zysku ma być pozostawiona w spółce, wówczas wspólnicy mogą podjąć uchwałę w sprawie podziału zysku, na mocy której do podziału przeznaczą część odpowiadającą kwocie wypłaconych zaliczek, a pozostałą część mogą pozostawić niepodzieloną (jeśli spółka prowadzi księgi rachunkowe, wówczas kwota ta ujmowana będzie jako wynik finansowy z lat ubiegłych), ewentualnie mogą przeznaczyć ją na kapitał zapasowy czy rezerwowy.
Dopuszczalne jest też zwiększenie z zysku kapitału podstawowego, wówczas jednak wspólnicy musieliby podjąć decyzję o zwiększeniu wartości swoich wkładów wnoszonych do spółki. Konieczna jest wtedy zapłata PCC. W przypadku podwyższenia wartości wkładów z zysku pozostawionego w spółce musi ona bowiem rozliczyć się z PCC (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 5 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.163.2018.1.MM). Rozliczenie PCC byłoby konieczne także wówczas, gdyby wspólnicy uznali, że pozostawiony w spółce zysk zostanie potraktowany przez wspólników jako oddanie spółce przez wspólników środków finansowych do nieodpłatnego używania, ewentualnie zastosowanie znajdą ustalenia odpowiadające warunkom umowy pożyczki (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 16 lipca 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.209.2018.2.MCZ).
Natomiast spółka nie będzie musiała płacić PCC, jeśli wspólnicy pozostawią zysk w spółce i postanowią, że nie wiąże się to z wniesieniem ani podwyższeniem wkładów przez wspólników spółki. Poza tym czynność ta nie zostanie potraktowana przez wspólników jako pożyczka udzielona przez wspólników spółce, dopłata, depozyt nieprawidłowy ani jako oddanie spółce przez wspólników środków finansowych do nieodpłatnego używania (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z dnia 5 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.414.2018.2.AD, czy z dnia 2 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.418.2018.2.MD).
Zaznaczyć jednak trzeba, że istnieje realne podobieństwo pomiędzy pozostawieniem w spółce wypracowanego przez nią zysku i niewypłaconego wspólnikom a pożyczką czy oddaniem przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania, które to czynności podlegają PCC. Na takie podobieństwo wskazywał NSA w odniesieniu do odroczenia wypłaty zysku (przeniesienia go na kapitał zapasowy) w wyroku z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2834/14.
Zatem wskazane jest, aby wspólnicy wyraźnie wyrazili swoją wolę co do kwalifikacji czynności, na podstawie której pozostawiają zysk w spółce. Poza tym przyjęcie stanowiska o braku PCC warto powiązać z uzyskaniem interpretacji indywidualnej we własnej sprawie.
PCC od zmiany umowy spółki jawnej Na gruncie PCC za zmianę umowy spółki osobowej, w tym jawnej, uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 ze zm.). Czynności te są opodatkowane PCC, o ile powodują podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Objęte są one stawką 0,5%. Podstawę opodatkowania ustalić należy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o PCC. Obowiązek podatkowy przy umowie spółki jawnej ciąży na spółce. |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|