Gazeta Podatkowa nr 74 (1636) z dnia 16.09.2019
Nabycie udziałów w spółce a PCC
Prowadzę biuro rachunkowe. Moim klientem jest m.in. spółka jawna. Jej wspólnik będzie przenosił swój udział w spółce na inną osobę. W zamian otrzyma ustaloną sumę pieniężną. Czy w takich okolicznościach nabywca udziału będzie musiał rozliczyć PCC?
Możliwość i warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika m.in. spółki jawnej (tzw. udziału spółkowego) określa art. 10 K.s.h. W jego świetle odpowiednie regulacje muszą być przewidziane w umowie spółki. Gdy warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika są spełnione, pomiędzy zbywcą a nabywcą może być zawarta umowa będąca podstawą zbycia. Przepisy K.s.h. nie narzucają, w oparciu o jaką umowę ma dojść do zbycia.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności wymienione w art. 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519), w tym w szczególności umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Natomiast o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu PCC, decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Istotne są rzeczywiste prawa i obowiązki stron danej umowy pozwalające na ich ocenę pod względem prawnym. Istota problemu w kwestii ustalenia skutków w PCC przeniesienia (zbycia) ogółu praw i obowiązków wspólnika sprowadza się zatem do ustalenia, czy każda odpłatna umowa dotycząca przeniesienia (zbycia) tego ogółu musi być kwalifikowana jako umowa sprzedaży, a w konsekwencji podlega PCC, czy zbycie to może nastąpić w oparciu o umowę odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika uregulowaną w art. 10 K.s.h., tj. umowę niewymienioną w katalogu czynności podlegających PCC.
WSA we Wrocławiu w prawomocnym wyroku z dnia 6 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 143/10, przyjął, że w przypadku odpłatnego nabycia udziałów spółkowych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o sprzedaży. WSA uznał zatem, że odpłatne nabycie ogółu praw i obowiązków podlega opodatkowaniu PCC.
Jednakże stanowisko organów podatkowych zmienia się w omawianej kwestii. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.120.2019.1.MZA, uznał, że jeśli do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dochodzi na podstawie umowy, o której mowa w art. 10 K.s.h. (tj. odpłatnej umowy o przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika), to umowa ta jako niemieszcząca się w zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC - nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.
Wcześniej pogląd taki został wyrażony np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 maja 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.67.2019.1.BB, czy z dnia 28 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.234.2018.1.SK. Ze względów ostrożnościowych przyjęcie stanowiska o braku konieczności rozliczenia PCC od odpłatnej umowy przeniesienia praw i obowiązków w spółce jawnej warto powiązać z uzyskaniem interpretacji indywidualnej we własnej sprawie. Pamiętać też należy, że jeśli strony spiszą umowę sprzedaży i określą obowiązki stron jako sprzedawcy i kupującego, to próba kwalifikowania takiej umowy jako umowy nienazwanej z art. 10 K.s.h. nie odniesie skutku przed organami podatkowymi (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 29 maja 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.64.2019.1.SK). W kontekście określenia skutków w PCC ważna jest zatem treść umowy.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|