podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 74 (1636) z dnia 16.09.2019

Nabycie udziałów w spółce a PCC

Prowadzę biuro rachunkowe. Moim klientem jest m.in. spółka jawna. Jej wspólnik będzie przenosił swój udział w spółce na inną osobę. W zamian otrzyma ustaloną sumę pieniężną. Czy w takich okolicznościach nabywca udziału będzie musiał rozliczyć PCC?

Możliwość i warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika m.in. spółki jawnej (tzw. udziału spółkowego) określa art. 10 K.s.h. W jego świetle odpowiednie regulacje muszą być przewidziane w umowie spółki. Gdy warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika są spełnione, pomiędzy zbywcą a nabywcą może być zawarta umowa będąca podstawą zbycia. Przepisy K.s.h. nie narzucają, w oparciu o jaką umowę ma dojść do zbycia.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności wymienione w art. 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519), w tym w szczególności umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Natomiast o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu PCC, decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Istotne są rzeczywiste prawa i obowiązki stron danej umowy pozwalające na ich ocenę pod względem prawnym. Istota problemu w kwestii ustalenia skutków w PCC przeniesienia (zbycia) ogółu praw i obowiązków wspólnika sprowadza się zatem do ustalenia, czy każda odpłatna umowa dotycząca przeniesienia (zbycia) tego ogółu musi być kwalifikowana jako umowa sprzedaży, a w konsekwencji podlega PCC, czy zbycie to może nastąpić w oparciu o umowę odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika uregulowaną w art. 10 K.s.h., tj. umowę niewymienioną w katalogu czynności podlegających PCC.

WSA we Wrocławiu w prawomocnym wyroku z dnia 6 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 143/10, przyjął, że w przypadku odpłatnego nabycia udziałów spółkowych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o sprzedaży. WSA uznał zatem, że odpłatne nabycie ogółu praw i obowiązków podlega opodatkowaniu PCC.

Jednakże stanowisko organów podatkowych zmienia się w omawianej kwestii. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.120.2019.1.MZA, uznał, że jeśli do przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej dochodzi na podstawie umowy, o której mowa w art. 10 K.s.h. (tj. odpłatnej umowy o przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika), to umowa ta jako niemieszcząca się w zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC - nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Wcześniej pogląd taki został wyrażony np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 maja 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.67.2019.1.BB, czy z dnia 28 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.234.2018.1.SK. Ze względów ostrożnościowych przyjęcie stanowiska o braku konieczności rozliczenia PCC od odpłatnej umowy przeniesienia praw i obowiązków w spółce jawnej warto powiązać z uzyskaniem interpretacji indywidualnej we własnej sprawie. Pamiętać też należy, że jeśli strony spiszą umowę sprzedaży i określą obowiązki stron jako sprzedawcy i kupującego, to próba kwalifikowania takiej umowy jako umowy nienazwanej z art. 10 K.s.h. nie odniesie skutku przed organami podatkowymi (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 29 maja 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.64.2019.1.SK). W kontekście określenia skutków w PCC ważna jest zatem treść umowy.

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.