Gazeta Podatkowa nr 60 (1622) z dnia 29.07.2019
Pożyczki od wspólników dla spółki a zbiorcze deklaracje PCC
Prowadzimy działalność w ramach czteroosobowej spółki jawnej. Potrzebuje ona dofinansowania w związku z inwestycjami. Każdy ze wspólników udzieli spółce oprocentowanej pożyczki. Czy w takich okolicznościach można złożyć zbiorczą deklarację PCC?
NIE. Prawidłowe rozliczenie PCC od pożyczek udzielonych spółce jawnej przez jej wspólników nie może być dokonane przez złożenie zbiorczej deklaracji PCC.
Od 1 lipca 2019 r. ustawa o PCC przewiduje możliwość składania zbiorczych deklaracji PCC od umowy pożyczki oraz umowy sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych (patrz ramka). Jednak pożyczka udzielona spółce jawnej przez jej wspólnika na gruncie ustawy o PCC traktowana jest jako zmiana umowy spółki. Wynika tak z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.). Dlatego też rozliczenie PCC od pożyczki w tej sytuacji musi odbyć się według reguł właściwych dla opodatkowania umowy spółki. W jej przypadku ustawodawca nie zezwolił na składanie zbiorczych deklaracji PCC.
Stawka PCC od umowy spółki wynosi 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki. Pożyczka od wspólnika dla handlowej spółki osobowej nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Nie jest też wyłączona od opodatkowania od PCC w związku z opodatkowaniem czynności VAT bądź zwolnieniem z VAT. Wyłączenie to dotyczy czynności innych niż umowa spółki i jej zmiany. Dlatego też regulacja ta nie ma zastosowania do pożyczki dla spółki jawnej udzielanej przez jej wspólnika.
Obowiązek podatkowy przy umowie spółki (jej zmianach) ciąży na spółce handlowej. Powinna ona w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić podatek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. Niezbędne jest, aby od każdej z czynności (tu: pożyczki) spółka jako podatnik PCC złożyła odrębnie deklarację PCC-3 (zob. w części E pole 49, kwadrat nr 4). Wyjątek od tej reguły dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC.
Zasady składania zbiorczej deklaracji PCC Podatnicy mogą złożyć za dany miesiąc zbiorczą deklarację w sprawie PCC, pod warunkiem, że dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z tych czynności zostanie dokonana przed upływem 14 dni od dnia dokonania pierwszej z nich (art. 10 ust. 1a ustawy o PCC). Jeśli te warunki będą spełnione, zbiorczą deklarację (PCC-4, w razie potrzeby z załącznikiem PCC-4/A, PCC-4/B) podatnicy mogą złożyć za dany miesiąc oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nowe przepisy dotyczą czynności dokonanych od 1 lipca 2019 r., a pierwsza zbiorcza deklaracja może być złożona do 7 sierpnia 2019 r. |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|