Gazeta Podatkowa nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Nabycie lokalu na przetargu w spółdzielni bez PCC
W przypadku gdy w wyniku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nabywca nabędzie nieruchomość na przetargu przeprowadzanym przez spółdzielnię, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Jest to bowiem inna niż umowa sprzedaży umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny w ramach przetargu na sprzedaż nieruchomości organizowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Po wygraniu przetargu wnioskodawca wpłacił na konto bankowe spółdzielni mieszkaniowej kwotę zaoferowaną w przetargu. Następnie strony zawarły przed notariuszem w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Z tytułu jej zawarcia notariusz pobrał od wnioskodawcy PCC według 2% stawki (zdaniem notariusza umowa ma charakter umowy sprzedaży, dlatego podlega PCC).
Wnioskodawca wskazał, że do zawarcia aktu notarialnego doszło w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wskutek bowiem wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielnia zobowiązana była do ogłoszenia przetargu, w ramach którego lokal nabył wnioskodawca. Zdaniem wnioskodawcy czynność polegająca na ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesieniu jego własności na nabywcę nie podlega opodatkowaniu PCC. Nie stanowi ona bowiem umowy sprzedaży, jest to odrębna czynność prawna dokonana w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają jedynie czynności wymienione w zamkniętym katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, jak również zmiany tych umów, jeśli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Aby ustalić, czy konkretna czynność zawarta pomiędzy stronami podlega opodatkowaniu PCC, należy zbadać, czy biorąc pod uwagę treść umowy, stanowi ona w istocie jedną z umów wymienionych w przywołanym przepisie. Dokonanie czynności niewymienionych w tym przepisie nie skutkuje bowiem opodatkowaniem PCC, nawet jeśli są podobne do tych, które wymienione zostały w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.
Wnioskodawca nabył własność lokalu w trybie określonym w art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na mocy zorganizowanego przez spółdzielnię przetargu. Umowa zawarta przed notariuszem to umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jej na nabywcę, która również została uregulowana w tej ustawie. Umowa zawarta przez wnioskodawcę nie miała więc charakteru umowy sprzedaży, a podstawą jej zawarcia nie były przepisy K.c., lecz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie należy więc ona do czynności podlegających opodatkowaniu PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.38.2018.2.MCZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|