podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019

Nabycie lokalu na przetargu w spółdzielni bez PCC

W przypadku gdy w wyniku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nabywca nabędzie nieruchomość na przetargu przeprowadzanym przez spółdzielnię, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Jest to bowiem inna niż umowa sprzedaży umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny w ramach przetargu na sprzedaż nieruchomości organizowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Po wygraniu przetargu wnioskodawca wpłacił na konto bankowe spółdzielni mieszkaniowej kwotę zaoferowaną w przetargu. Następnie strony zawarły przed notariuszem w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Z tytułu jej zawarcia notariusz pobrał od wnioskodawcy PCC według 2% stawki (zdaniem notariusza umowa ma charakter umowy sprzedaży, dlatego podlega PCC).

Wnioskodawca wskazał, że do zawarcia aktu notarialnego doszło w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wskutek bowiem wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielnia zobowiązana była do ogłoszenia przetargu, w ramach którego lokal nabył wnioskodawca. Zdaniem wnioskodawcy czynność polegająca na ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesieniu jego własności na nabywcę nie podlega opodatkowaniu PCC. Nie stanowi ona bowiem umowy sprzedaży, jest to odrębna czynność prawna dokonana w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają jedynie czynności wymienione w zamkniętym katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, jak również zmiany tych umów, jeśli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Aby ustalić, czy konkretna czynność zawarta pomiędzy stronami podlega opodatkowaniu PCC, należy zbadać, czy biorąc pod uwagę treść umowy, stanowi ona w istocie jedną z umów wymienionych w przywołanym przepisie. Dokonanie czynności niewymienionych w tym przepisie nie skutkuje bowiem opodatkowaniem PCC, nawet jeśli są podobne do tych, które wymienione zostały w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.

Wnioskodawca nabył własność lokalu w trybie określonym w art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na mocy zorganizowanego przez spółdzielnię przetargu. Umowa zawarta przed notariuszem to umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jej na nabywcę, która również została uregulowana w tej ustawie. Umowa zawarta przez wnioskodawcę nie miała więc charakteru umowy sprzedaży, a podstawą jej zawarcia nie były przepisy K.c., lecz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie należy więc ona do czynności podlegających opodatkowaniu PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.38.2018.2.MCZ)

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.