Gazeta Podatkowa nr 33 (1387) z dnia 24.04.2017
PCC przy zakupie ogródków działkowych
W przypadku nabycia ogródka działkowego powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, który przedawnia się z upływem 5 lat od końca roku, w którym była zawarta umowa. Jeżeli zobowiązanie nie jest przedawnione, stawka podatku wynosi 1%.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
W 2003 r. wnioskodawczyni wraz z mężem na podstawie umowy sprzedaży nabyła działkę w Pracowniczym Ogródku Działkowym, wraz z położoną na niej altaną i nasadzeniami za cenę 25.000 zł. Wnioskodawczyni nie zawiadomiła o dokonanej transakcji urzędu skarbowego, nie złożyła deklaracji podatkowej i nie opłaciła podatku.
W sierpniu 2016 r. wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedała działkę osobie fizycznej, która złożyła deklarację PCC i zapłaciła należny podatek. W związku z tym zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej odnośnie przedawnienia obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz należnej stawki tego podatku. Zdaniem wnioskodawczyni w związku z upływem 5 lat od momentu zakupu działki doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych co do umowy z 2003 r. Natomiast w przypadku przyjęcia, iż nie doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego, podatek należy naliczyć według stawki 2% na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni za poprawne w zakresie przedawnienia zobowiązania podatkowego, natomiast błędne w zakresie stawki podatkowej. Umowa sprzedaży rzeczy podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o PCC. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Przy czym obowiązek podatkowy powstaje także z chwilą powołania się podatnika na fakt dokonania takiej czynności, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w PCC w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.
Obowiązek podatkowy powstaje jednak jedynie, jeżeli podatnik powołuje się przed organem podatkowym na fakt dokonania czynności. Jak wynika z przepisów Ordynacji podatkowej obowiązek podatkowy przedawnia się z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przedawnienie zobowiązania podatkowego wnioskodawczyni nastąpiło z końcem 2008 r. W sytuacji gdy wnioskodawczyni zamierza powołać się na dokonanie czynności przed organem podatkowym, powstanie powtórny obowiązek podatkowy w zakresie PCC. Z uwagi jednak na fakt, iż umowa, na którą zamierza powołać się wnioskodawczyni jest umową sprzedaży praw majątkowych, należna stawka PCC wynosić będzie 1%.
Nie ma także podstaw do zastosowania wobec wnioskodawczyni karnej 20% stawki PCC na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.677.2016.3.MD)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|