podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1371) z dnia 27.02.2017

Podział majątku wspólnego małżonków a PCC

Podział majątku wspólnego małżonków nie znajduje się w katalogu czynności opodatkowanych PCC, nie można go także utożsamiać z czynnością zniesienia współwłasności, nie podlega on zatem opodatkowaniu PCC.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. Prowadzi także działalność gospodarczą. W 2006 r. wnioskodawca wraz z żoną nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości z prawem własności posadowionego na niej budynku. Nabycie nastąpiło za środki z majątku wspólnego oraz z kredytu zaciągniętego przez wnioskodawcę. W księdze wieczystej nieruchomości jako użytkownicy wieczyści wpisani są oboje małżonkowie. Na nabytej nieruchomości wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jest ona także wynajmowana. Budynek ujęty jest w ewidencji środków trwałych wnioskodawcy i podlega amortyzacji.

Wnioskodawca wraz z żoną zamierzają za pomocą umowy ustanowić rozdzielność majątkową i dokonać co najmniej częściowego podziału majątku wspólnego. W ramach tego podziału do majątku osobistego wnioskodawcy należeć ma nieruchomość będąca przedmiotem użytkowania wieczystego wraz z prawem własności znajdującego się na niej budynku, a podział nastąpi bez spłat lub dopłat. Wnioskodawca zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od opisanej transakcji wskazując, że jego zdaniem obowiązek podatkowy w zakresie PCC nie wystąpi.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Jak wskazał, wykaz czynności podlegających opodatkowaniu PCC określony jest w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC i ma on charakter zamknięty. Przy czym, jak wynika z art. 1 ust. 2 ustawy, przepisy o umowie o zniesienie współwłasności stosuje się odpowiednio do nabycia własności rzeczy wspólnej lub wspólnego prawa majątkowego albo ich części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność - w części spłat lub dopłat. Zasadą wynikającą z ustawy o PCC jest opodatkowanie tym podatkiem jedynie czynności określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, natomiast opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności niewymienione w tym przepisie, nawet jeżeli wywołują analogiczne skutki do czynności podlegających opodatkowaniu. Przy czym o należytej kwalifikacji danej umowy decyduje jej treść, a nie jedynie nazwa. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie mogą wprowadzić ustrój rozdzielności majątkowej, którego konsekwencją może być podział majątku wspólnego małżonków. Jest to instytucja prawa rodzinnego, a nabycie rzeczy i praw majątkowych w wyniku takiego podziału nie zostały wymienione w katalogu czynności podlegających PCC. Nie ma także podstaw do utożsamiania podziału majątku małżeńskiego z instytucją zniesienia współwłasności. Zatem czynność podziału majątku określona we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie podlega PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.614.2016.1.ASz)

www.PodatekPCC.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.