podatek od czynności cywilnoprawnych, PCC, podatek od pożyczki
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1261) z dnia 8.02.2016

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania PCC?

Nasze przedsiębiorstwo nabyło używaną maszynę produkcyjną za korzystną cenę z uwagi na jej uszkodzenie. Usterka okazała się nieznaczna co spowodowało, że cena zakupu jest dla nas bardzo atrakcyjna, tj. niemal o połowę niższa od rynkowej. Czy w deklaracji PCC-3 powinniśmy wpisać cenę zakupu?

Nabycie rzeczy ruchomych, a więc także maszyn, podlega co do zasady opodatkowaniu PCC, co wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.). Do wyjątków należy sytuacja, gdy wartość rzeczy ruchomej nie przekracza 1.000 zł.

Obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy sprzedaży spoczywa na kupującym, przy czym powstaje on z chwilą dokonania czynności. Zatem Czytelnicy mają 14 dni od dnia zawarcia umowy na złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku w określonej w niej wysokości (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC).

Stawka podatku w przypadku zawarcia umowy sprzedaży ruchomości wynosi 2%, jednak przy wypełnianiu deklaracji nie można ograniczyć się do automatycznego przepisywania cen określonych w umowie. Z treści art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC wynika bowiem, iż podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Przy czym wartość tę określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2). W przypadku gdy podstawa opodatkowania podana przez podatnika nie odpowiada według organu wartości rynkowej rzeczy, organ podatkowy wezwie podatnika do jej podwyższenia, podając jednocześnie wartość według swojej wyceny. Jeżeli podatnik nie odpowie na wezwanie organu lub w dalszym ciągu poda wartość nieodpowiadającą rynkowej, organ może dokonać wyceny poprzez biegłego. Co więcej, jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii będzie różniła się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Czytelnicy powinni w deklaracji PCC-3 w polu 27 jako podstawę opodatkowania wskazać wartość maszyny w chwili jej zakupu (a nie cenę). Jeżeli ruchomość (maszyna) była uszkodzona, podstawa opodatkowania może uwzględniać obniżenie ceny wynikające z uszkodzenia. Jednak gdy uszkodzenie jest nieznaczne, wartość maszyny nie powinna znacząco odbiegać od cen rynkowych. Czytelnicy mogą także wskazać na zakres uszkodzeń. Podanie przez podatnika ceny określonej w umowie rodzi ryzyko wszczęcia przez organ procedury związanej z ustaleniem faktycznej wartości rzeczy ruchomej. Jeżeli zatem ruchomość została nabyta np. za 20.000 zł, a jej wartość rynkowa w stanie uszkodzonym wynosi 38.000 zł, to w deklaracji PCC-3 należy wpisać kwotę 38.000 zł.

PCC-3
 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki - PCC

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.